Minusy pracy kierowcy zawodowego

Podobnie jak wiele innego rodzaju zawodów tak i w przypadku pracy kierowcy, fach ten ma na pewno swoje plusy jak i minusy. O ile zalety są raczej dość widoczne i odczuwalne gdyż w głównej mierze mowa będzie o zarobkach i zwiedzaniu ciekawych miejsc i zabytków o tyle wady są już dużo mniej dostrzegalne. Czas zatem na to, aby przeanalizować potencjalne zagrożenia, jakie zawodowy kierowca może napotkać na swojej drodze podczas wykonywania swoich obowiązków. Płyną one nie tylko z niebezpieczeństw na drodze, ale również z nieprawidłowego odżywiania lub zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji.

Problemy z postawą ciała

Kierowcy to grupa osób, która znajduje się na szczycie dolegliwości związanych z problemami z kręgosłupem. Wielogodzinne siedzenie za kółkiem, często z napięciem mięśni może doprowadzić do skrzywienia, które w przyszłości skutkuje problemami z chodzeniem i utrzymaniem prostej postawy ciała. Dość widoczne i nieco bardziej odczuwalne mogą być również problemy z kończynami dolnymi. Dlatego też właśnie każda osoba, która decyduje się na taką pracę, powinna poddawać się regularnym badaniom, które mają wykluczyć postępowanie takich problemów.

Kierowca może napotkać również problemy z układem trawiennym. W trasie bardzo trudno zatroszczyć się o prawidłową dietę, często zdarza się, że osoby takie kupują posiłki w przydrożnych barach fast-food. A nawet, jeżeli bardziej troszczą się o to, co jedzą, spożywanie posiłku w pośpiechu może źle wpłynąć na pracę wątroby i trzustki oraz samych jelit. Czasami niestety nie ma czasu, aby jeść regularnie i ze spokojem.

Niebezpieczeństwa na drodze

Nie wolno zapominać również o tym, co czai się na drogach. Osoby w samochodach dostawczych wcale nie są mniej narażone na wypadki drogowe. Nawet jeżeli sam kierowca jest osobą odpowiedzialną, powinien zawsze kierować się zasadą ograniczonego zaufania, gdyż o wypadkach w wyniku nadmiernej prędkości słyszy się cały czas. Dobry kierowca samochodu dostawczego musi pamiętać o przestrzeganiu przepisów drogowych, nawet jeżeli ma to opóźnić trasę przejazdu.

Kolejną rzeczą, o której taki pracownik musi zawsze pamiętać, jest odpoczynek. Przemęczenie może bardzo łatwo doprowadzić do zaśnięcia za kółkiem, a od tego już tylko krok do tragedii. Każdy kierowca ma określone godziny odpoczynku i powinien się ich ściśle trzymać, aby jego praca przebiegała jak najbezpieczniej. W pracy kierowcy kryje się na pewno wiele zagrożeń, jednak osoba odpowiedzialna i zwracająca uwagę na pewne aspekty, na pewno poradzi sobie zarówno z przygotowywaniem dobrych posiłków, jak i zachowaniem bezpieczeństwa na drodze.

Sprawdź: Elektronika – Elektromaniacy oraz Fotopułapki – Epasjonaci