Circle K zamiast Statoil – pierwsza stacja już jest

Kilkanaście lat temu reklama stacji Statoil w Polsce z niemal kultową już panią Jadzią, robiła furorę. Za kilka tygodni nazwa „Statoil” zniknie z Polski, co ma związek z polityką konsolidacyjną firmy, do której marka należy.

Zmiana nazwy

Stacje Statoil w Polsce należały do firmy Statoil Fuel & Retail. Proces zmiany nazwy na Circle K zapowiedziano już w 2015 roku, a rozpoczął się on w poszczególnych krajach wiosną roku następnego. Najpierw stacje z nową nazwą pojawiły się w Norwegii i w Szwecji. Tam, a także Danii, proces zamiany marki został już w 100 proc. zakończony. W Polsce rozpoczął się w 2017 roku. Zakończenie procesu zmiany nazwy na świecie przewidziano na lata 2016-19.

Właścicielem Statoil Fuel & Retail jest kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. Jesienią 2015 roku ogłosiła ona, że dokonuje konsolidacji wszystkich swoich marek (oprócz Statoil także Mac’s, Circle K, Kangaroo Express) pod globalną marką Circle K. Wybór taki nie jest przypadkowy. Circle K to największa i najbardziej międzynarodowa z marek kanadyjskiej firmy, obecna w 14 krajach. Łącznie w grupie marek Alimentation Couche-Tard Inc. zatrudnionych jest ponad 100 tys. pracowników.

Powstanie globalnej marki nie ma i nie będzie miało wpływu na istniejące umowy z klientami, partnerami, dostawcami firmy.

Circle K w Polsce

Zmiana nazw stacji Statoil na Circle K oficjalnie na polskim rynku rozpocznie się 11 maja 2017 roku w Warszawie . Obejmie całą sieć, na którą składa się 350 stacji.

Jedna stacja pod nową nazwą już działa. Otwarto ją w Opolu, przy ul. Sosnkowskiego 18. Pracownicy pozostali ci sami. Zmieniły się tylko uniformy. Taki sam pozostał również asortyment. Na opolskiej stacji będzie więc można zatankować wysokiej jakości produkty miles – benzynę 95, olej napędowy i LPG, a także pochodzące z półki Premium benzynę 98 milesPlus i diesel milesPlus. Stacja czynna jest całą dobę. Można w niej płacić kartami bankowymi, kartami Routex, DKV i UTA. Można też płacić kartami programu lojalnościowego Statoil Extra, którego nazwę zmieniono teraz na Circle K Extra Club.

Wkrótce otwarte będą kolejne punkty charakterystyczną literką „K” wpisaną w białe koło. Stanie się to w miejscu obsługi podróżnych (MOP) na autostradzie A1 MOP Lubień Południe oraz w MOP Machnacz. Oprócz Polski proces zmiany nazwy następuje też w krajach bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia). W Polsce potrwa około roku.

O Alimentation Couche-Tard Inc.(Couche-Tard)

Firma Alimentation Couche-Tard Inc., w skrócie nazywana Couche-Tard, to kanadyjska firma, która istnieje od 1980 roku. Powstała w Quebecu. Działa w obszarze handlu detalicznego, w formacie convenience. Obecna jest w Ameryce Północnej, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Firma jest właścicielką około 12 000 sklepów typu convenience i stacji paliw. Akcje Alimentation Couche –Tard notowane są na giełdzie w Toronto (TSE). W 2016 roku zysk netto firmy wyniósł 1,1 mld dolarów. Należąca od 2012 roku do Couche-Tard firma Circle K Polska zaczęła działać w naszym kraju w 1992 roku.

Pierwsza w Polsce stacja Statoil została otwarta w 1993 roku. Pod tą nazwą funkcjonowało w naszym kraju w sumie 357 stacji paliw w 200 miastach. Marka Statoil została rozsławiona w Polsce dzięki serii zabawnych reklam z kultową panią Jadzią w roli głównej.